
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
w stylu gotyckim z przełomu XIV i XV wieku, z drewnianą wieżą z XIII wieku. Kościół położony jest na wzgórzu Dzwonnik.

Cmentarz parafialny
z kwaterą Gaj Bohaterów, na której w 1920 roku zostali pochowani żołnierze niemieccy polegli w czasie I wojny światowej. Cmentarz położony jest na wzgórzu Dzwonnik.

Kamienna studnia św. Ottona
z XII wieku, a przy niej pomnik z XIX wieku upamiętniający chrzest Pomorzan w 1124 roku. Zbudowana w 1912 roku.

Dwór rodziny von Sydow
XIX wiek, przebudowany w 1906 roku.
Park dworski z 2. połowy XIX wieku.

Miejscowość o rodowodzie średniowiecznym, położona przy trakcie z Trzebiatowa do Kamienia Pomorskiego. W 1124 roku w Cerkwicy odbył się uroczysty chrzest ludności Pomorza Zachodniego przeprowadzony przez misjonarza św. Ottona z Bambergu. W 1287 roku wieś została przekazana na uposażenie klasztoru norbertanek w Trzebiatowie. Po sekularyzacji majątków zakonnych w XVI wieku Cerkwica znalazła się w rękach prywatnych właścicieli. W XVIII wieku należała do Petera Ernesta von Woedtke, który w 1743 roku sprzedał ją Georgowi Laurenzowi von Kamee. Ten jednak nie przejął majątku, a odstąpił go ponownie rodzinie von Woedtke. Pod koniec XVIII wieku majątek nabył Richard von Münchow. Nie posiadał go jednak długo i odsprzedał Cerkwicę Georgowi Juliusowi von Osten. W XIX wieku właścicielem był Johann Jakub Zitzwitz, który przekazał te dobra w dzierżawę rodzinie von Dulong. Administratorzy nie wywiązywali się jednak ze swoich zobowiązań i zubożyli majątek. W 1890 roku folwark w Cerkwicy nabył oficer pruski, Wilhelm von Sydow. W rękach rodziny von Sydowów Cerkwica była do II wojny światowej.
HISTORIA CERKWICY
Zabytki











Pierwotny projekt
studzienki Ottona
z 1868 roku

Zdjęcia archiwalne
Mapy

OSP Cerkwica





Powstanie ochotniczej straży pożarnej w Cerkwicy datuje się na przełomie lat pięćdziesiątych. Ówczesna jednostka miała miano, zakładowej straży pożarnej i funkcjonowała przy miejscowym gospodarstwie POHZ. Pierwsza remiza znajdowała się w centrum wioski, na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Słonecznej. Z relacji najstarszych mieszkańców dowiadujemy się, iż jednostka dysponowała wtedy jedynie przyczepą ze skromnym osprzętem. W latach siedemdziesiątych został zakupiony dla jednostki wóz strażacki marki STAR 25 , który w tamtych latach był jednym z lepszych w okolicy. Należy wspomnieć, że wóz funkcjonuje do dzisiaj, lecz bardziej jako atrakcja. Remiza znajduje się wtedy na terenie gospodarstwa POHZ tuż obok pałacu. Obecnie OSP Cerkwica dysponuje nowszym wozem marki MAN oraz wspaniałą remizą która robi wrażenie i znajduje się na ulicy Szkolnej. Druhowie OSP Cerkwica czuwają nad bezpieczeństwem naszych mieszkańców, jak również wspierają różne przedsięwzięcia na terenie sołectwa, gminy i oklic.
Historię Cerkwicy tworzą :

GKS ,,BIZON 1977'' Cerkwica
Klub LKS (Ludowy Klub Sportowy) ,,BIZON" Cerkwica powstał w czerwcu 1977 roku na bazie klubu LZS ,,BŁYSK" Trzeszyn, który grał wówczas w klasie ,,C".
Klub powstał przy Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Cerkwicy. Pierwsze rozgrywki ligowe ,,BIZON" rozpoczął w sierpniu 1977 r. w klasie ,,B". Ówczesnym prezesem klubu został pan Hieronim Pietras, który był Dyrektorem POHZ-tu.
W następnych latach funkcję prezesa obejmuje pan Witold Michalski i pełni ją aż do roku 1995, w tym czasie pierwsza drużyna ,,BIZONA" grała w klasie ,,B"i ,,A" oraz klasie okręgowej.
Poprzez reformy, które zachodzą w Polsce, POHZ przechodzi trudną restrukturyzację, co spowodowało kłopoty finansowe. Kombinat nie jest w stanie finansować klubu, dlatego klub przechodzi pod opiekę Urzędu Gminy Karnice.
Klub przyjmuje w nagłówku nazwę GKS (Gminny Klub Sportowy) ,,BIZON" Cerkwica, a prezesem zostaje pracownik urzędu, pan Janusz Ławruszko, który swoją funkcję sprawuje aż do roku 2003.
Następnym prezesem zostaje pan Józef Haponiuk prowadząc klub do 2009 roku, kiedy grupa działaczy rejestruje w Starostwie Powiatowym w Gryficach Stowarzyszenie GKS ,,BIZON" 1977 Cerkwica prezesem Stowarzyszenia , a tym samym klubu zostaje pan Gracjan Grzeszak.
W roku 2010 przy klubie powstaje drużyna Oldbojów ,,BIZON" 1977 i istnieje do dziś. Obecnym prezesem jest pan Dariusz Panfil.
Przez czterdzieści lat istnienia klubu trenerami pierwszego zespołu ,,BIZON" 1977 Cerkwica byli:
Andrzej Marcinkiewicz
Bogdan Brożyński
Zenon Oleszkiewicz
Kazimierz Bloch
Grzegorz Kępiński
Marian Kownacki
Henryk Prajs
Wacław Łuniewski
Grzegorz Fryt
Grzegorz Kubas
Bronisław Lal
Robert Żolik
Marcin Murawski
Kamil Pasek
Szkoła Podstawowa
Istotnym elementem Historii Cerkwicy jest, szkoła podstawowa która rozpoczęła
swoją działalność w roku 1947 tuż po odzyskaniu niepodległości. Pierwszym kierownikiem szkoły był Brunon Pacyński. Naukę rozpoczęło 91 uczniów. Do roku 1965 była to szkoła siedmioklasowa. W roku 1953 kierownictwo szkoły obejmuje pan Stefan Karoński. W skład grona pedagogicznego do lat 70-tych wchodzili:
Barbara Demidowicz, Zofia Łozdowska, Marian Morgaś, Zygmunt Zaganiacz, Danuta Wojciechowska-Soroko, Pani Fiećkowicz, Jan Kuczyński, Pan Mochel

Na początku lat 70-tych kierownikiem szkoły zostaje pan Kawka a po nim, pan Felsztukier. 1 września 1973 roku powstała Zbiorcza Szkoła Gminna, w skład której wchodziły: Szkoła podstawowa w Karnicach i Szkoła podstawowa w Paprotnie. W roku 1979 stanowisko Dyrektora obejmuje pan Jerzy Pasieka. Od lat 70 Grono pedagogiczne to między innymi: pani Łoch, p. Rosińska, p. Żaczek, p. Wójtowicz, p. Pasieka, Helena Majchrzak, Krystyna Bąbel-Skroban, Maria Maluga, Joanna Sthajner, Janusz Wąsikowski, Aniela Bałasz, Pani Aftowicz, Janina Michalska, Elżbieta Wołoszczak, Bożena Oginska, Zofia Janowska. Lata 80-te to lata dużych zmian w Polsce, stan wojenny oraz wiele innych restrukturyzacji, tym czasie stanowisko Dyrektora zajmuje pani Weronika Skwierzyńska. W 1982 roku uczniowie oraz grono pedagogiczne poznaje pana Bogdana Markowicza, który pełni funkcję inspektora. 8 października 1983 roku szkoła przyjęła imię gen. Zygmunta Berlinga, 9 maja 1985 roku otrzymała sztandar, obecnie szkoła nie posiada patrona. W latach 80-tych do grona pedagogicznego dołączają:Ewa Makowska, Grażyna i Zenon Oleszkiewiczowie, Dariusz Solarski, Grażyna i Stanisław Wolscy, Mirosława Gawron, Elżbieta Fuć, Janusz Gątarz, p. Sasek, Wiesława Saran, Bożena Choina, Cezary Wyszomirski, Szymon Kecler. Do 1999 roku kolejnymi Dyrektorami szkoły byli: Pan Fuć, p. Janina Michalska. 1 września 1999 roku ośmioklasową szkołę przekształcono w sześcioletnią szkołę podstawową, a stanowisko Dyrektora obejmuje pani mgr. Halina Maślij, która swoją funkcję pełni obecnie. W skład grona pedagogicznego wchodzą: Dorota Bujanowska, Joanna Haponiuk, Tomasz Heppner, Justyna Hołowacz, Karolina Kopeć, dr. Irena Lewicka, Łukasz Maślij, Emilia Moreń, Wiesława Saran, Barbara Sąndej, Ewa Sipiak-Troczyńska, Urszula Szulc.
Artykół powstał przy pomocy byłych absolwentów i nauczycieli szkoły:
Janusz Wąsikowski, Genowefa Sać- Ozdoba, Dariusz Smal, Sylwia Wesołowska, Andrzej Grzelak, Robert Wąsikowski. Materiały użyte w artykule pochodzą z Kroniki szkolnej, internetu oraz prywatnych kolekcji









