
Witam. Szukając w internecie materiałów na temat historii Cerkwicy, odnalazłem interesujący szkic studni Ottona. Na szkicu widnieje kamienny mur z wkomponowaną kolumną zwieńczoną krzyżem. Po dokładnym przyjrzeniu się można w oddali zauważyć zarys wieży kościoła. Kiedy zobaczyłem po raz pierwszy szkic byłem zdumiony, ponieważ podobna kolumna znajduję się przy kościele w Czaplinie Wielkim. Z rysunku wynika, że odległość monumentu od kościoła jest dość duża. Powstaje pytanie czy kolumna z Czaplina Wielkiego ma coś wspólnego ze studnią Ottona w Cerkwicy?
Witam. Zastanawia mnie krzyż na szkicu. Na krzyżu widnieje symbol pikującego gołębia, mogło by to oznaczać że jest to krzyż hugenocki.
Ale hugenoci to raczej kojarzą się z Francją. Niemniej jednak utwierdza mnie to w przekonaniu, iż studzienka stała w Cerkwicy wcześniej niż w 1912 roku.
Drugim faktem który mnie przekonuje, jest pocztówka z Cerkwicy z 1910 roku, która przedstawia dom gościnny pod nazwą Otto Brunnen, co oznacza studzienkę Ottona. Wniosek: Studzienka musiała przyciągać turystów już przed 1910 rokiem
Witam.Poszperałem trochę w internecie,bo zagadka szkicu von Quasta okazała się być pasjonującą łamigłowką.Przewiduję, że to nie koniec poszukiwań.Na początek kilka faktów.Po pierwsze studnia św. Ottona była miejscem kultu i pielgrzymek Niemców grubo przed von Quastem i to wyczytałem z kronik zamieszczonych na niemieckich stronach.Ferdinand von Quast był nie tylko naczelnym konserwatorem zabytków na Prusy ale i pasjonatem i maniakiem, ktory próbował skatalogować wszystkie zabytki na terenie Prus bez względu na to czy były pochodzenia niemieckiego czy polskiego - to po drugie.Po trzecie pomimo swej misji-pasji dostał od cesarza zlecenie nadzorowania odbudowy i restauracji zamku w Malborku, co trwało od początku objęcia przez niego funkcji pierwszego konserwatora w 1848 r. do roku 1876.Miał zatem kupę roboty.Dlaczego zatem naczelna szycha od zabytków cesarstwa Niemiec pod nawałem roboty w 1869 roku rysuje mały monument studni w malej miejscowości na Pomorzu Zachodnim? Odpowiedź na to pytanie to tylko moje przypuszczenie.Podejrzewam, że von Quast nawet nie widział Cerkwicy.Wnioskuję to z samego rysunku i podpisu pod nim.Na rysunku pomnik wyraźnie stoi na wzgórku, a tak przecież nie jest.W oddali widać rząd drzew, co sugeruje nam położenie jakiejś drogi, a takowej w tym położeniu nie ma i nie było.Następnie ta tajemnicza ostra wieża kościelna w oddali to według mnie ewidentnie nasza wieża.A co do wiatraka to powinien się tu znajdować, ale ten cerkwicki, który stał w tym czasie obok miejsca nazywanego "starą torfiarnią".Do tego podpis "studnia Ottona obok Cerkwicy".Czemu nie " w Cerkwicy" - jak pisano od wieków.Jestem plastykiem samoukiem i przeglądając prace von Quasta z berlińskiego muzeum muszę stwierdzić, że facet rysował to wyłącznie z czyjegoś opisu i uważam, że jest to faktycznie projekt pomnika narysowany w dodatku w parę minut.Dodatkowo przemawia za tym fakt posiadania nauczyciela w postaci von Schinkla - projektanta studni w Pyrzycach.Kim był człowiek, który opisał von Quastowi okolice studni w Cerkwicy? Mógł nim być niemiecki architekt i budowniczy Hermann Blankenstein.W latach 1868-1869 został wysłany do zamku w Malborku jako tajny radca budowlany (tak został określony w kronice malborskiej twierdzy).Tam musiał się spotkać z von Quastem.Dotarłem do informacji, że kilka lat przed przyjazdem do Malborka pracował na terenie obecnego woj. zachodniopomorskiego.Być może dotarł nad naszą studzienkę i ocenił, że miejsce o takiej sławie jest zbyt skromne w swej prezencji.Być może dlatego poprosił o pomoc samego von Quasta.Wszystko to moje domysły.Czy studzienka została uhonorowana tym monumentem z rysunku na blisko pół wieku przed budową obecnego pomnika w 1912 r. ? Tego nie wiem.Faktem jest tylko, że na mapach topograficznych sprzed roku 1912 miejsce to określane jest jako zwyczajna studnia, a późniejsze mapy wskazują, że jest to pomnik dziękczynny.
Denkmale der Baukunst im Ermeland jest lekturą którą trzeba koniecznie przestudiować
Ferdinand von Quast szkicował istniejące zabytki by nie uległy dewastacji lub zapomnieniu. Czyżby studzienka stała już w roku 1868 ? Jeśli tak to 1912 jest datą błędną.
Istnieje jeszcze jedno moje spostrzeżenie. Być może zarys wieży na szkicu może być zarysem wiatraka który stał w Czaplinie, pokażę na mapie.
Kilka przemyśleń w związku z powyższą grafiką.Skoro front tego projektu podobnie jak ostateczna wersja zwrócona jest w stronę wsi (a nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej) i kontur wieży nakreślony na projekcie jest faktycznie uproszczonym zarysem wieży kościelnej, to co to za kościół? Z drugiej strony, jeśli narysowana wieża jest wieżą kościoła w Cerkwicy, to odległość od studni do kościoła na projekcie pasuje jak ulał do okolic ...Czaplina.
Studzienka Ottona w Pyrzycach różni się od tej na szkicu. W materiałach jakie posiadam nie ma wzmianki o Quascie. Mam nazwisko pierwszego proboszcza Albert von Szirkwitz. Jest informacja że kościół w Cerkwicy był pierwszym punktem odniesienia dla statków na morzu, a obecny kościół jest trzecim na tym miejscu. Natomiast pod kościołem znajdują się grobowce rodu Woedtke oraz miejscowych duszpasterzy.
Pomnik w Czaplinie (poskładany w 2011) jest typowym dla powiatu gryfickiego pomnikiem I -wojennym (konsultowałam to z pracownikami Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie). Studzienka w Cerkwicy jako miejsce "kultu" wspominana jest już w XVIII wieku. Być może wcześniej planowano budowę postumentu, a zrealizowaną ją dopiero w 1912. Quast był uczniem Schinkla, który zaprojektował studzienkę św. Ottona w Pyrzycach. Może chciał zaprojektować podobne dzieło? Nadal szukam :)
Faktycznie podobne, ten pomnik w Czaplinie to może upamiętnienie poległych w I wojnie światowej? Zastanawia mnie związek von Quasta z Cerkwicą? Był pierwszym pruskim konserwatorem zabytków... Muszę to podrążyć :)
na wierzchołku kolumny widać ślad po brakującym krzyżu
To cała strona
Prawda że temat jest interesujący? Zrobię zdjęcie w Czaplinie Wielkim i dodam dla porównania.
Dziękuję , już znalazłam źródło informacji :)
Bardzo proszę o informację skąd pochodzi ta grafika?